top of page

Bu Nedir?

Bir gün, bir çiftçinin eşeği kuyuya düşer. Adam ne yapacağını düşünürken hayvan saatlerce anırır. En sonunda çiftçi, hayvanın yaşlı olduğunu ve kuyunun da zaten kapanması gerektiğini düşünür ve eşeği çıkartmaya değmeyeceğine karar verir. Bütün komşularını yardıma çağırır. Her biri birer kürek alarak kuyuya toprak atmaya başlar. Eşek, ne olduğunu fark edince önce daha beter bağırmaya başlar, sonra birden sesini keser. Köylülerse üzerine toprak atmaya devam eder. Birkaç kürek toprak daha attıktan sonra çiftçi kuyuya bakar, gözlerine inanamaz. Eşek, sırtına düşen toprakla müthiş bir şey yapmakta, toprağı aşağıya silkeleyerek kendisinin yukarı çıkmasına basamak hazırlamaktadır. Bir süre sonra herkesin şaşkınlığı altında eşek, kuyunun kenarına kadar yükselip dışarı bir adım atar ve koşarak uzaklaşır.


Yetişkin insanlar için zorluklar toprak misalidir. Ya çocuklar? Onlar hayat adına bir şey öğrenmeden zorlukla mücadele edebilir mi? Çocukken ağır sınavlara maruz kalan bireyler yüzünden yaşanmıyor mu toplumsal infialler? Katillerin, hırsızların, sapıkların neredeyse tamamımın çocukluk yıllarında yaşanmış travmaları var. Peki, çocuklar boyundan büyük zorluklara maruz kaldığında sorunlu bireyler oluyorsa zorluk yaşamadan mücadele etmeyi nasıl öğrenecek? Oyun, oyun, oyun... Oynanan oyunların bir kısmında yaşanan başarısızlıklar, hikâyedeki toprak misalidir çocuklar için. Oyun, hayatta daha iyi mücadele etmeyi, daha akıllıca hamleler yapmayı öğretir.

Bu yazımda, sizler için “Bu Nedir?” oyunundan bahsedeceğim. Bu oyunda kişi sınırlaması yoktur. Ebenin gözleri kapatılır. Eğer çocuğunuz gönüllü olarak gözünün kapatılmasını isterse teklifini kabul edin! Gözü kapatılan kişi, sıra ile önüne koyulan nesnelere dokunur. Elinin içine alır, her yerine dokunabilir, koklayabilir. Nihayetinde bu nesnenin ne olduğunu söyler. Bir önceki yazımda bahsettiğim "Her Şeyden Bir Kelime” oyunundaki gibi bir sepet de kullanılabilir. Bu iki oyun birbirine benzemektedir. Bu oyunda, diğer oyundan farklı olarak gözler kapalıdır. Hikâye oluşturulması istenmez. İsterseniz oyunları birbirine karıştırmakta özgürsünüz. Belli kalıplara sığmaya çalışmayın! Keyif