top of page

7den 70e Maker Atölyesi

Adres: İstasyon Mah. 2351 Sk. No:2/B  Etimesgut/ANKARA

iletişim: Ahmet Tekin -  0 507 676 6514

Üretmeyi seven öğrencileri ve öğretmenleri #maker #robotik #arduino #kendinyap #kodlama ve #tasarım eğitimlerimize bekliyoruz. 


MAKER
Maker’lar için ezber bilgiden çok, deneyim önemlidir. Ezbere bilginin, bir şey oluşturmada deneyim kadar etkin rol almayacağını bilir. Deneyim kazanma süreci genellikle şu şekilde işler: yap, başarısız ol ve tekrar yap.
Bu yüzden Maker, aynı zamanda başarısız olmaktan korkmayan kişidir.
Maker Hareketi (Maker Movement), dünyada hızla yayılan “kendin yap” kültürü ile teknolojinin birleşmesinden oluşan bir akımdır.
Maker; Bilgisayar yazılımından, elektronik devre kullanmaya, lehim yapmaktan, tahta işlerine kadar, her türlü yapım, üretim konusunda çalışmalar yapar.


ATOLYE PROGRAMI / ÇOCUK
Öncelikle çocuklarla tasarım odaklı projeler geliştirilir. "Kendin yap" akımını benimsemesi sağlanır. Hazır olana değil, üretmeye arzu duyar ve kendi maketlerini yapar. Basit aletleri kullanmayı öğrenir. İlerleyen aşamada Arduino’nun ne olduğu nasıl çalıştığı ve nasıl programlandığı öğretilir. Sensörler ve gerekli olan diğer elektronik malzemeler tanıtılır ve küçük projeler yapılmaya başlanır. Ardından sensörlerin kullanıldığı, algoritmaların yazıldığı ve devrelerin kurulduğu daha geniş kamsamlı projeler yapılarak devam edilir.
Anne-baba-çocuk çalışması şeklinde de ilerleyen atölye boyunca, ailece maker olmanın eğlencesi yaşanmaktadır.
Kendi mesafe sensörünü, ya da cep telefonu kontrollü arabasını yapabilen bir çocuk ilerde neler yapamaz ki?

 

ATOLYE PROGRAMI / EĞİTMEN

Yapacakları çalışmaları öğrencileriyle uygulayacak ya da materyal geliştirmede kullanacak eğitimcilerimiz için atölye planlanmaktadır.  Proje odaklı, kısa sürede üretime odaklı çalışılır. Maker kültürü anlatılır. Arduinonun ne olduğu, nasıl çalıştığı, nasıl programlandığı öğretilir. Sensörler ve gerekli olan diğer elektronik malzemeler tanıtılır ve projeler yapılmaya başlanır. Yaptıkları projeleri eğitimde nasıl kullanacakları tartışılır. Kolaydan zora doğru geniş kapsamlı projeler yapılarak devam edilir. Bu eğitimi aldıktan sonra yapabilecekleriniz tamamen size bağlı. Kendi 3d yazıcınızı yapabileceğiniz gibi drone geliştirebilirsiniz. Cep telefonu yapabileceğiniz gibi, kendi üretiminiz radyonuzu da yapabilirsiniz. Çok basit projelerle dersinize fayda sağlayabilirsiniz. 

 


KAZANIMLAR NEDİR?
Üretmenin tadına varma.
Çevremizi saran teknolojinin nasıl çalıştığını anlama.
Arduino nedir, nasıl çalışır?
Sensör nedir, nasıl çalışır? Ses, ışık nasıl etkiler?
El becerileri ve teknoloji kullanarak sorun çözme.


GETİRİLMESİ GEREKENLER
- Laptop
- Maker&Robotik Seti 


KİMLER KATILABİLİR
Üretmeyi seven tüm bireylere açıktır.
İsteyen ebeveynler çocuklarının yanında eğitime katılıp, "maker aile" olabilirler.

bottom of page